کهنه شراب ِ عشق

لحظات طلایی زندگی عاشقانه ما

در استانبول تا دلت بخواهد مکان برای گشت و گذار هست که ما سعی کردیم جایی را از قلم نیندازیم اما با این وجود باز هم نتوانستیم همه ی جاهای دیدنی را بگردیم.


yıldız köşkü

اولین جایی که رفتیم  yıldız köşkü واقع در منطقه Beşiktaş Ortaköy  است. این محل یک پارک چند هکتاری با طبیعتی بی نظیر و زیباست که زمانی کاخهای آن محل سکونت تمامی بزرگان و سرلشکر های کشور بود و آتاتورک نیز در اواخر عمر آنجا میزیسته است. اطراف آن کیلومترها با دیوارهای بلند و سنگی محصور شده است. هم اکنون این کاخها و عمارت ها تبدیل به موزه شده و اطراف همه ی آنها کافی شاپ و رستوران است. در میدان تقسیم وَن هایی هستند که dolmuş  نام دارند و با پرداخت 1.8 لیره می توانید درست در مقابل خیابان ورودی پارک پیاده شوید. همچنین ورود عموم به این مکان به جز روزهای سه شنبه رایگان و آزاد می باشد.


نمای بیرونی یکی از اقامتگاه ها


تالار پذیرایی


مسجد سلطان احمد

بی شک این مسجد نماد شهر استانبول و نشانگر تلاقی مذاهب در این شهر است چرا که با کلیسای مشهور ایا صوفیا (که در حال حاضر تبدیل به مسجد شده است) در یک منطقه است.  این مسجد واقع در یک محوطه بسیار بزرگ است. شمال محوطه: مسجد ایا صوفیا، جنوب محوطه: مسجد سلطان احمد و میدان هیپدروم، شرق محوطه: کاخ topkapi ، مرکز محوطه: پارک و فضای سبز زیبا.

برای رفتن به این مکان می توانید از منطقه Eminönü سوار ترن شهری شوید که تا مسجد 5 دقیقه بیشتر طول نمی کشد.ترن شهری یا می توانید مثل ما مسیر زیبا و مملو از فروشگاهای سنتی را پیاده طی کنید که حدود 20 دقیقه طول می کشد و خالی از لطف نیست. در این مغازه ها وسایلی پیدا می کنید که نماد فرهنگ و هنر ترکیه است.
مسیر Eminönü تا سلطان احمد و مغازه های زیباورود به محوطه مسجد رایگان است اما برای ورود به داخل آن باید 20 لیره بپردازید و به جز مواقع اذان، ورود در تمامی روزها و ساعت ها آزاد است ما که علاقه ای به دیدن داخلش نداشتیم و فقط به گرفتن چند تا عکس و گردش در اطراف ان بسنده کردیم.

مسجد سلطان احمد از نمای دور

ورودی کاخ topkapi  (توپ کاپی
)
بُغاز boğaz
یکی از زیباترین و دنج ترین مکان هایی که در طول عمرم دیدم تنگه بُغاز است. شبهای بُغاز سرشار از آرامش و زیبایی خاصی است. تمام منطقه پر از کافه های قشنگی است که انواع خوراکی ها و نوشیدنی ها در آن سرو می شود و محل خوبی برای عشاق جوان است که ساعتها efes به دست! بنشینند و خیره در آب و نور زیبای چراغهای شبانه و منظره پل بُغاز اوقات خود را بگذرانند.

 
شبهای بغاز
 همچنین می توانید برای بهتر دیدن تمام قسمتهای بغاز یا همان تنگه بسفر از منطقه Eminönü  سوار کشتی شوید که در هر زمان از روز وجود دارد و با صرف 10 لیره می توانید تور 1.5 ساعته ای را تجربه کنید که بسیار لذت بخش است.

 کشتی به طور زیگزاکی حرکت می کند و شما می توانید در حین گذر از تنگه منظره زیبای کاخ دلما باغچا و کمی آنطرف تر عمارت پادشاهی
yıldız را نیز ببینید اما چیزی که بیشتر از همه توجه مرا جلب کرد، ویلاهای زیبای اشراف استانبول بود که مدام در حال عکاسی از آنها بودم!!!


تنگه بغاز در روز


تقسیم  Taksım

میدان تقسیم و خیابان تقسیم (جاده استقلال) که از این میدان آغاز می شود یکی از قدیمی ترین مکانهای استانبول است. خیابان سنگفرش طولانی و زیبایی که پر از مغازه های مختلف و رستورانها با غذاهای عالی و متنوع است. در وسط این خیابان یک تراموای قرمز و قدیمی همیشه در حال جابجایی معدود کسانی است که تمایل به پیاده روی در این خیابان زیبا را ندارند این تراموا با صدای زنگ سنتی مردمی را که در مسیر مشغول پیاده روی هستند از حضور خود آگاه می کند.

شاید به جرات می توان گفت حتی یک لحظه از شبانه روز نیست که در خیابان تقسیم تردد نباشد. اواخر هفته و مخصوصا شنبه شبها مملو از عشاق سرمست است. همه در حال خوردن خوراکی های مختلف و مخصوصا بستنی های سنتی و خوشمزه و قدم زدن و خرید هستند. یکی کنار خیابان سنتور میزند یکی شعبده بازی می کند. انگار اینجا همیشه زنده است!


هتل ما در منطقه تقسیم بود و هر شب برای قدم زدن و خرید و خوردن شام به این خیابان پر هیجان میرفتیم و برای من لذتی وصف ناشدنی داشت.


من در میدان تقسیمسامان در خیابان تقسیم
 دیگر مکانهای دیدنی: 

کاخ زیبای dolmabahçe (دُلما باغچا) که در آن عکاسی ممنوع است و به جز روزهای دوشنبه و پنجشنبه، بقیه روزهای هفته می توان از آن بازدید کرد.

مجموعه جزایر پرنس که زیباترین آنها  büyükada بویوک آدا نام دارد و تردد در آن فقط با درشکه و دوچرخه است و تورهایی توسط کشتی ما را به آنجا می برند.

kapalicarsi بازار بزرگ سرپوشیده و سنتی استانبول که راسته های مختلف با نام اصناف نامگذاری شده و شبیه بازار سرپوشیده تبریز است.


نوشته شده در دوشنبه بیست و ششم مهر ۱۳۸۹ساعت 11:54 توسط ریحان|


آخرين مطالب
» چهل حقیقت در مورد همسرم!
» پینت بال paint ball
» سفر نامه Igdir (ایقدیر)
» سفرنامه استانبول - قسمت پنجم (بازگشت)
» سفرنامه استانبول - قسمت چهارم (خوردنی ها)
» سفرنامه استانبول - قسمت سوم (مراکز خرید)
» سفرنامه استانبول - قسمت دوم (مکان های دیدنی)
» سفرنامه استانبول - قسمت اول (مقدمه)
» سلام طوطی!
Design By : Pars Skin